Savvaļas dzīvnieki tavā dārzā

Vai tas nebūtu skaisti, izejot no rīta pastaigāt pa savu dārzu un vērot tauriņu dejas, klausīties putnu čivināšanu un ieraudzīt darbīgās bites, kas sūc nektāru no ziedošajiem krūmiem. Lai tavs dārzs kļūtu par pieprasītu mājvietu savvaļas dzīvniekiem, tev ir jāzina, kā pareizi to veidot. Dārza plānošana ir liels un sarežģīts pienākumu kopums, kas sevī ietver pareizās augu sugas, pārtikas augus un augļu kokus, ogu krūmus, veidojot ēnainas vietas un daudz ko citu.

Laikā, kad vēlies, lai tavā dārzā skaisti čivina putni, jāatceras par saviem mājdzīvniekiem un viņu attieksmi pret svešiniekiem. Novērs sava kaķa ciemošanos dārzā nakts laikā, vai arī suņu pakaļdzīšanos katram putnam. Tas ir ne tikai svarīgi savvaļas dzīvnieku aizsardzībai, bet arī pasargās mājdzīvniekus no kukaiņu kodumiem, zarnu tārpiem, dīgļu pārnēsāšanas un citām kaitēm. Lai novērstu mājdzīvnieku un savvaļas dzīvnieku satikšanos, vari aplikt žogu ap to teritoriju, kur dzīvos mājdzīvnieki un nelikt viņu teritorijā ne putnu barotavas, ne vanniņas dzīvniekiem.

Putnu piesaistīšana

Vasaras laikā putniem patīk vannoties un padzerties tīru ūdeni, tāpēc izveido viņiem speciālu vanniņu, kur pavadīt jaukas saulainas dienas. Ik pa laikam parūpējies, lai ūdens ir dzidrs, jo tas rada arī estētisko skaistumu. Savai vannai pievieno dažus plakanus akmeņus, kas ieiet ūdenī, lai arī taureņi var apsēsties un padzerties ūdeni.

No koka izveido skaistus putnu būrīšus, kurus var pielikt pie mājas sienas, vai augstā koka zarā. Putni šādas mājiņas ātri vien ieņem un veido tur ģimenes. Naktīs, kad putni nav savās mājiņās, vai laikā, kad viņi devušies savos migrācijas ceļos, šīs mājiņas bieži vien izmanto sikspārņi.

Protams, vasara ir laiks, kad putni paši par sevi var atrast sev barību, taču zarā iekārts ābols, kas ir apziests ar zemesriekstu sviestu, piesaistīs daudz dažādas putnu šķirnes. Varēsi novērot par raibos dzeņus un lielākās putnu sugas. Ziemas laikā barotavās var likt speķi, maizi, dažādus graudus. Putniem ir grūti atrast ziemas laikā sev pārtiku, tāpēc cilvēku palīdzība ir īpaši svarīga. Gadu laikā tu pat varēsi pieradināt putnus, un viņi ziemas aukstumā vienmēr būs tieši tavā pagalmā.

Taureņu piesaistīšana

Vai tu zināji, ka taureņus īpaši piesaista konkrētas augu, krūmāju un ziedu kopas? Tāpat arī daudziem putniem un labvēlīgajiem kukaiņiem ir savas mīļākās augu sugas, pie kurām labprāt tie uzturas. Ņemot vērā kādu konkrētu taureņu sugu vēlies piesaistīt, jāņem vērā kādus augus varētu stādīt vasaras ziedu laikā. Tu vari izveidot krāsainu kompozīciju vairākos stāvos. Taureņus piesaista kā ziedu smarža tā arī krāsa. Visvairāk viņi mitinās uz tādiem ziediem, kuru krāsa ir līdzīga viņu spārnu pigmentiem, piemēram, dzeltena, oranža, sarkana, violeta, rozā. Stādi ziedus stratēģiski – taureņiem patīk mieloties ar ziedu nektāru, tāpēc stādi šādus augus saulainā vietā. Ēnā visticamāk taureņi neuzturēsies.

Nelieto ķīmiskos pesticīdus savā dārzā. Tie iznīcina ne tikai nevēlamos kukaiņus, bet arī ir bīstami taureņiem, putniem un citām radībām, kas ir vēlamas dārzā. Lai gan uz iepakojuma rakstīts, ka daži insekticīdi ir videi draudzīgi, tomēr taureņi un to kāpuri ir ļoti jūtīgi uz daudziem no tiem. Pastāv arī daudz augi, kas ir kaitīgi kā putniem tā taureņiem, tāpēc izvairies no šo sugu audzēšanas savā pagalmā. Uz attiecīgiem augiem mēdz dzīvot daudz dabīgie ienaidnieki, tāpēc to satikšanās tavā dārzā nebūs labvēlīga.