Palīdzi pasaulei izglābties

Vai tu esi nobažījies par Zemes labklājību? Vai tu vēlētos darīt visu iespējamo, lai to varētu saglabāt? Dzirdot katru dienu sliktās ziņas par globālo sasilšanu, okeāna izmiršanu, un apdraudēto dzīvnieku izzušanu ir pavisam grūti apzināties, no kuras vietas lai sāk. Tā varētu šķist, ka viena cilvēka rīcība jau neko daudz neizmainīs, bet tieši ar mazumiņu ir jāsāk un jāapzinās, ka arī viens cilvēks var palīdzēt. Šeit būs daži ieteikumi, lai mainītu savus personiskos ieradumus un izglītotu arī citus.

Sāc ar savas mājas pārveidošanu – padari to par energoefektīvu. Iztīri vai nomaini gaisa filtrus, lai sistēmai nav jāstrādā ar daudz lielāku slodzi, nekā tas būtu paredzēts. Ievies mājā termostata iekārtas, kas automātiski regulē siltumu, tādējādi taupot enerģiju, kad neesi mājās. Kad dodies gulēt, uzliec termostatu uz samazinātu režīmu, jo kvalitatīva miegam tieši nepieciešams nedaudz vēsāka temperatūra nekā dienas laikā. Nomaini savā mājā visas spuldzes pret energoefektīvajām luminiscences spuldzēm. Tās izmanto vismaz divas trešdaļas mazāk enerģijas kā standarta spuldzes un deg aptuveni desmit reizes ilgāk. Ja nepieciešams, nomaini savas vecās elektroiekārtas, pret energoefektīvajām. Ilgtermiņā jaunas elektroiekārtas sniedz daudz lielāku efektivitāti un nodrošina mazāku enerģijas patēriņu. Tas ir ieguvums gan ģimenes finansiālajam stāvoklim, gan arī visai Zemei, jo nav nepieciešams izmantot tik daudz enerģijas, lai iegūtu elektrību.

Atmosfēras piesārņojums ir viens no bīstamākajiem procesiem, kas veicina siltumnīcas efekta rašanos. Lai samazinātu slāpekļa emisiju nonākšanu atmosfērā, centies limitēt savus lidojumus un tālus pārbraucienus ar transportu. Centies pēc iespējas vairāk iet ar kājām vai izmantot velosipēdu, bet, ja tas nav iespējams, un jāmēro pietiekoši garš ceļš – brauciet vienā automašīnā pēc iespējas vairāk cilvēki, nevis katrs ar savu mašīnu. Daudz kas uz mūsu pasaules ir apvienots vienā kopīgā ķēdē, tāpēc, pērkot vietējos produktus, tu pasargā arī gaisa kvalitāti, jo nav jāpiesārņo atmosfēra ar izmešu gāzēm atvedot, piemēram, mandarīnus no tālajām zemēm.

Taupi un saglabā tīru ūdeni, kas ir apkārt tev. Ūdens ir svarīgākā dzīvības sastāvdaļa, tāpēc par to ir īpaši jāpadomā. Ir ļoti daudz veidi, kā varētu taupīt ūdeni mājās, piemēram, mazgājot traukus un zobus, neatstāj vaļā tekošu krānu. Vienmēr turi kārtībā savus krānus, lai nekas nav sabojāts un nepil. Patiešām liels ūdens zudums iziet, ja neesi pamanījis tekošu krānu, un dienas laikā no tā izpil vismaz spainis ūdens.

Lai saglabātu tīru ūdeni, izmanto pēc iespējas mazāk ķimikālijas. Tas ir gan mājsaimniecībā, gan dārzkopībā ļoti svarīgi. Viss, kas nonāk notekūdeņos, aizplūst tālāk pa pasauli, piesārņojot arvien lielākas teritorijas. Šis ir viens no iemesliem, ja dzirdam par zivju izmiršanu, jo ūdenstilpnēs nonāk daudz ķimikālijas, radot zivju slāpšanu.

Padomā par to, cik daudz atkritumus tu saražo gada laikā. Pārveidojot un otrreizēji izmantojot cietos un mīkstos atkritumus tu samazini to uzkrāšanos poligonos. No poligoniem tie nonāk pārstrādē, kas ražo emisijas un piesārņojumu. Tā vietā, lai izmestu atkritumu spainī dabīgos atkritumus, tu vari izveidot komposta kaudzi, un piešķirt savai zemei dabīgu mēslojumu. Kompostēšana ir patiešām viegls process, un ieguvums no tā būs divkārši liels. Cieto atkritumu mūžs ir ilgāks kā mīksto un šķīstošo. Tie var nesadalīties dekādēm, un gadu simtiem ilgi, tādējādi radot mūžīgo piesārņojumu. Tā vietā, lai nākošreiz veikalā iegādātos plastmasas maisiņu, iegādājies auduma maisiņu un katru reizi to ņem līdzi, kad veic pirkumus.