Kāpēc mums katram vajadzētu rūpēties par dabu?

Dzīvība uz zemes var pastāvēt tikai tad, ja tai ir mijiedarbība ar apkārtējo vidi. Lielā mērā, fiziski visas dzīvās radības ir apvienotas ar vidi. Ja apkārtējā vide tiks izjaukta, izbojāta un neatgriezeniski degradēta, to vairs nevar izmantot neviena dzīvā radība, kas galu galā noved pie letāla iznākuma. Mūsdienu industriālā pasaule ir radījusi daudz neatgriezeniskas sekas, kuras ietekmē apkārtējo vidi nākotnē, un pat jau šobrīd. Vai tu zini, kāda ir tava ietekme uz vidi, un kāpēc mums katram vajadzētu par to rūpēties?

1. Tīra vide ir būtisks pamatnoteikums veselīgam dzīvesveidam
Jo mazāk cilvēks pārstās rūpēties par vidi, jo vairāk tā būs piesārņota ar dažādiem toksīniem un ķīmiskām vielām. Kaitīga ietekme notiek arī attiecībā pret mūsu veselību. Gaisa piesārņojums var izraisīt elpošanas orgānu slimības un palielinātu risku saslimt ar vēzi. Ūdens piesārņojums var izraisīt vēdera tīfu, caureju, un citas ar ūdeni saistītas slimības. Un nav svarīgi, kurš cilvēks vai kopums ir vainojams pie konkrētā vides apdraudējuma – cieš praktiski visi. Lai gan pastāv dažādas attīrīšanas sistēmas un citi mehānismi, lai izvairītos no šīm problēmām, tomēr nekad nevar zināt, kad sistēmā var ieviesties kāda kļūda. Gaiss un ūdens ir mūsu pamatvērtības, bez kurām cilvēks nevar dzīvot.

2. Paaugstinās vispārējā Zemes atmosfēras temperatūra
Globālā sasilšana rada klimata modeļu izmaiņas. Klimata pārmaiņas ir reāls drauds, un tur lielākoties atbildīgi ir tikai cilvēki. Mēs atbrīvojam lielu daudzumu oglekļa dioksīdu un citu siltumnīcas efekta gāzu emisijas atmosfērā. Pat nelielas gaisa temperatūras izmaiņas var būt sekas biežākām dabas katastrofām, piemēram, postošas vētras, cunami un citām. Ja vēlamies, lai mūsu bērniem ir nākotne, mums jādara daudz vairāk, lai apstādinātu klimata pārmaiņas. Pēdējos 15 gados vērojami daudz lielāki karstuma viļņi, kas izraisa postošus ugunsgrēkus, sausumu, plūdus. Mēs varētu domāt, ka postošā Sandy vētra un smagākie sausuma periodi ar ugunsgrēkiem ir sagadīšanās, tomēr zinātnieki par to izsakās pietiekami nopietni, lai saprastu, ka tas ir klimata pārmaiņu dēļ.

3. Ir svarīgi, lai uz pasaules būtu saglabāta bioloģiskā daudzveidība
Bioloģiskā daudzveidība attiecas uz augiem, dzīvniekiem un citām dzīvām būtnēm uz pasaules. Biotopu zudumu ietekmē cilvēka iesaistīšanās, degradējot dabiskās dzīvesvietas, veicinot klimata pārmaiņas un būtiski piesārņojot apkārtni. Lai ikviena dzīvā būtne uz pasaules izdzīvotu, ir nepieciešama bioloģiskā daudzveidība. Mums vajag pārtiku, dzeramo ūdeni, gaisu, ko elpot, un materiālus, lai nodrošinātu pajumti un citas vajadzības. Ja izzūd kāda bioloģiskās ķēdes sastāvdaļa, notiek nevēlama reakcija, kad izzūd arī citas lietas, kurām bija vitāli nepieciešama zudusī lieta. Jo lielāka dzīvības daudzveidība, jo vairāk iespējami dažādi atklājumi, kas varētu padarīt pasauli par daudz labāku vietu.

4. Tas ir tavs rakstura atspulgs
Viens no svarīgākajiem dzīves moto ir – dari citam tā, kā tu gribētu, lai darītu tev. Daba mums dod daudz lietas gluži par brīvu – tīrs gaiss, tīrs ūdens, skaistas ainavas, elpu aizraujoši skati.. šo sarakstu varētu turpināt vēl un vēl. Mēs ņemam tik daudz no dabas, bet ko sniedzam pretī? Piesārņojumu? Mazākais, ko varam dot pretī dabai ir parādīt savu atzinību un vēlmi aizsargāt vidi un saglabāt to neskartu. Tas, kā mēs cenšamies palīdzēt pasaules mežiem no degradācijas, atspoguļo pārdomas, kā mēs attiecamies paši pret sevi un pret citiem. Ja tu iznīcini dabu, piesārņo to, tas atspoguļo, ka necieni ne sevi, ne apkārtējos, kas redzēs šo vizuālo piesārņojumu.