Kā palīdzēt apdraudētiem dzīvniekiem?

Zinātnieki var uzskaitīt piecas reizes, kad ir notikušas lielas katastrofas un izmirušas daudz dzīvnieku sugas, tai skaitā dinozauru izzušana. Šobrīd tiek uzskatīts par sesto šādu izzušanas vilni, kas draud ar lielu dzīvnieku skaitu izzušanu. Sestā lielā izzušana lielā mērā ir saistīta ar cilvēkiem. Mēs esam galvenais cēlonis, kas ekstremāli iznīcina daudzas dzīvnieku un augu sugas – izmedījot, izzvejojot, pārraujot svarīgas pārtikas ķēdes sastāvdaļas, ieviešot invazīvās sugas un vēl daudz citi faktori. Ņemot par pamatu daudzu sugu izzušanai, mēs degradējam arī jaunas iesējas zinātniskajos sasniegumos, medicīniskajos atklājumos, ko mēs varētu mācīties tieši no dzīvnieku dzīvēm. Patiesībā, šī ir liela problēma kā visai cilvēku populācijai, tā arī katram indivīdam atsevišķi. Tāpēc katram no mums vajadzētu palīdzēt novērst apdraudēto sugu izzušanu no Zemes.

Lai uzsāktu kādu vides aizsardzības procesu, tev ir jāapzinās, kādas tieši ir aizsargājamas sugas un kāpēc viņu skaits uz pasaules samazinās. Varbūt par iemeslu ir kāds invazīvais augs, kāds dabīgais ienaidnieks vai pārāk daudz lauksaimniecībā pielietotie pesticīdi. Sāc ar informācijas ieguvi un rūpīgi apsver katru soli, ko varētu uzlabot. Invazīvie augi un dzīvnieki ir tādi, kas pārņem un apsteidz dabīgo sugu populāciju. Daudzi šādi svešzemju augi un dzīvnieki praktiski netraucē vietējām sugām, bet citi draud pilnībā iznīcināt. Patiesībā, lielākā daļa no mūsu dzīvniekiem un pārtikas augiem nav tradicionālās sugas. Tāpēc apzinies tās sugas, kuras ir mūsu tradicionālās, un iestādi tās savā dārzā. Tradicionālā veģetācija piesaista vietējos putnus, tauriņus, kukaiņus un dzīvniekus, kas varētu arī būt apdraudēti. Izveido arī putnu barotavas vietējiem putniem, zinot tieši viņu mīļākās uzkodas.

Novērs jebkādu ķīmisko vielu (pesticīdu, insekticīdu) izmantošanu savā pagalmā un apkaimē. Tas apdraud vietējās sugas, jo tās nespēj cīnīties ar nevajadzīgiem toksīniem, kas paliek pēc ķimikālijām. Arī pa ūdens noteci šīs ķimikālijas var aizplūst daudz tālākā reģionā, saindējot lielākas teritorijas. Tā vietā, lai izmantotu ķimikālijas, izveido savā dārzā dabisko kompostu, kas vēl vairāk baro zemi un nepiesārņo apkārtni.

Izveidot savas mājas priekšā lielu zālienu ir dabiskā biotopa pilnīga iznīcināšana. Cenšoties visu iznīdēt un iesēt tikai zālāju, var izīdēt daudz dabiskās mājvietas gan augiem, gan dzīvniekiem, kas tālāk ietekmē barības ķēdi. Zināms, ka pasaulē viss ir cieši saistīts, un, ja iznīcināsi vienu sugu, kā ķēdes reakcijā var tālāk iznīdēt arī pārējās. Tā vietā, lai iekoptu mauriņu, atstāj kaut nelielus dabīgus pleķīšus, kur auga sākotnējie augi.

Lai pasargātu visu ekosistēmu no ķimikālijām un ķēdes reakcijas, iepērcies arī bioloģiskās lauksaimniecībās, kur ražo pārtiku, neizmantojot nekādas ķīmiskas vielas. Atbalsts vietējiem lauksaimniekiem ir ļoti nepieciešams, jo viņi cenšas audzēt tīru pārtiku un pēc iespējas mazāk izmantot degvielu, lai nerastos atmosfēras piesārņojums. Katrs dabas piesārņojums nonāk pie apdraudēto sugu iznīkšanas, tajā skaitā arī atmosfēras piesārņojums. Tāpēc, lai atmosfērā nonāktu pēc iespējas mazāk ķīmisko vielu, kas pēc tam apdraud dzīvnieku eksistenci, izmanto pēc iespējas mazāk transporta līdzekļus, kas izdala slāpekļa emisijas. Fakts, ka automašīnu nelaimes gadījumos lielākoties cieš arī dzīvnieki arī ir nenoliedzams.

Dzīvnieku aizsardzībai ir daudz lielāki uzlabojumi, ja par to ir paplašināta informācija gan pieaugušajiem, gan bērniem. Tāpēc iesaisties aktīvistu grupas un popularizē šo kustību. Māci bērniem par apdraudētajām sugām un to nepieciešamību aizsargāt. Dodies uz nacionālajiem parkiem, dabas rezervātiem, neskartām teritorijām, kas aizsargā dzīvotnes gūsti motivāciju aizsargāt visu dzīvo, kas ir tev apkārt.