Dzīvnieku aizsardzības organizācijas

Iespējams, mums visiem skolā bija jāmācās par apdraudētajām sugām uz pasaules. Tā mēs uzzinājām, ka pastāv Sarkanā grāmata, kur uzskaitītas aizsargājamās sugas, kā arī organizācijas, kuras cīnās par dzīvnieku izdzīvošanu un populācijas paplašināšanu. Šādas mācības ir pietiekamas, lai liktu jau pamatskolas vecuma bērniem pamatus un saprastu šī jautājuma nozīmīgumu. Ir pamats satraukumam, ka dažas no dzīvnieku sugām var pazust no pasaules pavisam drīzā laika posmā.

Kas skaitās apdraudētā suga? Tāda, kuras indivīdi kopumā uz pasaules ir vien tikai daži, un tai pastāv nopietns risks izzust pavisam, ja viņiem netiks nodrošināta labvēlīga dzīves vide. Iespējams, mēs domājam, ka, ko tad es viens spēšu izmainīt pasaules mēroga jautājumā. Taču tā nav taisnība – ir daudz vienkāršas lietas, kuras jāsāk darīt katram cilvēkam personīgi, piemēram, iegādājoties produktus, kas ziedo līdzekļus dzīvnieku glābšanas organizācijām. Tu vari pievienoties savvaļas aizsardzības organizācijas misijai, veicot palīdzības pasākumus un iesaistīties vēl daudz citos veidos.

Pastāv ļoti daudz dzīvnieku aizsardzības organizācijas. Lūk, dažas no tām:

Starptautiskais dzīvnieku labturības fonds (International Fund for Animal Welfare – IFAW)
Organizācija dibināta 1969. gadā un tas ir šobrīd viens no lielākajiem dzīvnieku labturības un saglabāšanas fonds pasaulē. Tās galvenais mērķis ir glābt atsevišķas sugas, kurām draud izmiršana, tai skaitā aizsargāt visas populācijas labturību (piemēram, aptur nelikumīgas ziloņu sugu nogalināšanas, ziloņkaula tirdzniecībai). Organizācija sargā dzīvniekus no dabas katastrofu izraisītām ietekmēm, kā arī pret cilvēku nežēlastību.

Savvaļas dzīvnieku aizstāvji (Defenders of Wildlife)
Organizācija dibināta 1947. gadā un strādā ar pārliecību, ka savvaļas dzīvei un dabai ir neizsakāma vērtība, tāpēc tā ir jāaizsargā. Šī ir valsts aizsardzības organizācija, kas aizsargā visu vietējo dzīvnieku un augu sugas to dabiskajā kopienā visā Ziemeļamerikā. Tās prioritātes ir vērstas uz savvaļas dzīvnieku un biotopu saglabāšanu, kā arī bioloģiskās daudzveidības aizsardzību. Tas nozīmē, ka šie aizstāvji aizsargā ne tikai dzīvo dabu, bet arī zemes un ūdens avotus, kuru tā izmanto.

Pantēra (Panthera)
Pasaules mēroga organizācija, kas īsteno veiksmīgas sugas saglabāšanas un aizsardzības stratēģiju. Organizācija aizsargā pasaules lielākos un visvairāk apdraudētos savvaļas kaķus – tīģerus, jaguārus, lauvas un sniega leopardus. Viņu misija ir nodrošināt savvaļas kaķu nākotni caur zinātnisko vadību un globāliem aizsargāšanas pasākumiem.

Dabas aizsardzības biedrība (Wildlife Conservation Society)
Biedrība dibināta 1895. gadā un pārstāv visu pasauli, palīdzot savvaļas dzīvnieku sugām un to dabisko biotopu aizsardzībai. Klimata pārmaiņu dēļ un ciešai mijiedarbībai ar cilvēkiem, Dabas aizsardzības biedrība ir izvirzījusi augstus mērķus, īpaši uzsverot gorillu, tīģeru un okeāna milžu (haizivis, vaļi, bruņurupuči) aizsargāšanu. Šobrīd biedrība ir uzsākusi un strādā ar vismaz 500 projektiem vairāk nekā 60 pasaules vietās. Aizsardzībā ir nonākuši vismaz 25% no visas pasaules bioloģiskās daudzveidības. Dabas aizsardzības biedrība aktīvi strādā konflikta zonās, piemēram, Afganistānā, Dienvidsudānā un Mjanmu, kur vienošanās par dzīvās dabas resursu saglabāšanu ir veicinājusi mieru un stabilitāti.

Pasaules dabas fonds (World Wild Fund – WWF)
Fonds strādā visā pasaulē, taču prioritārie reģioni ir Amazone, Himalaji, Vidusjūra, Borneo un Madagaskara. Šobrīd organizācija strādā 100 valstīs visā pasaulē. Organizācijas darbs koncentrējas ap sešiem ambicioziem mērķiem: meži, jūras, savvaļas dzīvnieki, saldūdens, pārtika un klimats. Pašā centrā ir cilvēks, jo kopā mēs varam mainīt dabas līdzsvara izjaukšanas draudus – palīdzot nodrošināt dabai ilgtspējīgu nākotni, mēs sniedzam labumu katrai dzīvai lietai, tai skaitā, pašiem sev. Organizācija strādā, lai izglītotu un ietekmētu cilvēkus padarīt izvēli un lēmumus ilgtspējīgā nākotnē.